Do Warszawy

W dniu 15 sierpnia oddziały 2 pułku i I batalionu 3 pułku obchodziły w Dębnie Święto Żołnierza.  Tego dnia żołnierze dowiedzieli się także z radia o rozkazie Komendanta Głównego AK wzywającego wszystkie oddziały na pomoc walczącej Warszawie.

Przemarsz

     Już wieczorem 15 sierpnia dowódca pułku otrzymuje rozkaz Komendanta Okręgu z danymi na temat marszu na koncentrację w lasach przysuskich. Zaprawione już w bojach oddziały jeszcze tego samego dnia wieczorem wyruszają w kierunku lasów siekierczyńskich.
     Pierwszej nocy pułk, wspólnie z II i III batalionami 2 ppLeg., wyruszył na północ. Jego celem był duży kompleks leśny w trójkącie Suchedniów – Skarżysko Kamienna – Ostrowiec Świętokrzyski. Przemarsz nastąpił trasą Grabków – Tarczek – Śniadka i nad ranem 16 sierpnia oddziały dotarły do wsi Bronowice. Już w ciągu dnia bataliony 2 ppLeg. przeszły do wioski Siekierno (zgrupował się tam cały pułk).

Oczekiwanie

     W Bronowicach 3 ppLeg. miał oczekiwać na oddział kpt. „Wiernego” oraz na świeżo mobilizowane siły. Ten czas wykorzystany został do przeszkolenia i zgrania kompanii w walkach oraz przygotowanie żołnierzy i taborów do intensywnych marszów.
     W pułku liczono głównie na dojście oddziału kpt. „Wiernego”. Znajdował się on w odległości 30-40 kilometrów od Bronkowic, ale aby dotrzeć na miejsce nowej koncentracji oddział musiałby sforsować linię kolejową i szosę Ostrowiec Św. – Skarżysko oraz rzekę Kamienną, silnie obsadzone przez wojska niemieckie. Dowództwo pułku zdawało sobie zapewne sprawę ze skali trudności przedsięwzięcia, ale z perspektywy lat najgorsze jest to, że nie natrafiliśmy na dokumenty czy relacje potwierdzające, że „Wierny” zamierzał rozkaz wykonać.
     Trudno było także spodziewać się, że w tak krótkim czasie efekty przyniesie ogłoszona 15 sierpnia mobilizacja. Dotyczyła ona zresztą tylko tych terenów Obwodu Opatów, które nie były objęte działaniami frontowymi. Podobwód Ostrowiec mobilizował się w rejonie wsi Doły Biskupie, koło Kunowa, gdzie przybyło około 150 żołnierzy. Do tego samego miejsca dotarli także żołnierze z Podobwodu Opatów, a dokładnie z samego Opatowa bowiem pozostały teren nasycony był oddziałami niemieckimi. Podobwód Ćmielów na miejsce koncentracji wybrał rejon Czarnej Gliny koło Ćmielowa. Zebrało się tam około 200 żołnierzy.

Likwidacja 3 ppLeg. (opatowskiego)

Zanim siły te zebrały się Komendant Korpusu Kieleckiego AK oraz dowódca 2 Dywizji Piechoty AK podjęli nowe decyzje. 18 sierpnia przestał istnieć 3 pułk piechoty Legionów odtwarzany przez Obwód Opatów. Jednocześnie podjęto decyzję o utworzeniu 3 pułku piechoty w oparciu o oddziały zmobilizowane w Inspektoracie Starachowice.

     Decyzja co do rozwiązania 3 ppLeg. (opatowskiego) została podjęta przez Komendanta Korpusu Kieleckiego już 17 sierpnia. Została ona następnie przekazana dowódcy 2 dywizji piechoty. Płk. Antoni Żółkiewski „Lin” wcielił w życie rozkaz 18 sierpnia. Stacjonującego w Borkowicach 3 pp, który faktycznie składał się jedynie z I batalionu został rozwiązany. Dowodzący 3 pp kpt. Jan Wojciechowski „Młodzian”, „Aiz” miał powrócić do konspiracji i objąć stanowisko Inspektora Sandomierskiego. Na powrót do konspiracji zezwolono także tym żołnierzom, którzy byli bez broni albo nie cieszyli się dobrym stanem zdrowia. Wielu żołnierzy skorzystało z tej możliwości przez co batalion dowodzony przez por. Antoniego Krupę „Witold” skurczył się do stanu około 180 żołnierzy. Decyzją „Lina” został on włączony do III batalionu 2 ppLeg. tworząc jego 8 kompanię.
     Zebrany w lasach koło Ostrowca oddział kpt. Dezyderiusza Lenartowskiego „Wierny” dostał natomiast polecenie dołączenia do 2 ppLeg. na jego trasie przemarszu. Oddział nie mogąc się przedrzeć przez siły niemieckie wprost do Bronkowic, miał się przesuwać równolegle z ruchami 2 ppLeg. w kierunku północnym, aby gdzieś w rejonie Skarżysko-Szydłowiec dołączyć do pułku w nowym miejscu koncentracji. Oddział ten miał w pułku utworzyć jego 6 kompanię. Po doprowadzeniu oddziału do pułku dowództwo nad kompanią miał objąć ppor. Roman Rożyński „Róg”. Niestety nigdzie nie znaleźliśmy śladów dokumentów czy relacji potwierdzających, że „Wierny” rozkaz ten zamierzał wykonać.
Tak więc 18 sierpnia zakończył swoją działalność 3 ppLeg. AK odtwarzany przez Obwód Opatów.

Wróć