Rozkaz 6/44 Komendanta Okręgu

15 sierpnia Komendant Okręgu Kielce, i jednocześnie Dowódca Korpusu Kieleckiego, płk. „Mieczysław”, wydał Rozkaz szczególny Nr 6/44 w którym regulował wszystkie sprawy odnośnie marszu do bitwy o Warszawę. Dotarł on drogą radiową do odpowiednich struktur Okręgu najpóźniej następnego dnia wieczorem. 

Rozkaz odwoływał wcześniej wydane zarządzenia w sprawie realizacji akcji „Burza” (w okręgu kryptonim „Deszcz”) i zarządzał pogotowie marszowe we wszystkich oddziałach znajdujących się w polu. Akcji nadano kryptonim „Zemsta” i komendant okręgu podkreślił obowiązek wzięcia w niej udziału wszystkich uzbrojonych oddziałów. Jednocześnie jednak komendanci obwodów otrzymali prawo pozostawienia minimalnej części uzbrojonych sił na swoim terenie do zapewnienia bezpieczeństwa pracy konspiracyjnej oraz przyjmowania zrzutów. Rozkaz zakazywał udziału w marszu oddziałów nie uzbrojonych oraz ludzi chorych i „słabych”. Nieprecyzyjne określenie „słabych” dawało możliwość uchylenia się lub usprawiedliwienia się od obowiązku udziału w marszu.
W 19 załącznikach rozkaz precyzował zadania. Dotychczasowi inspektorzy – z wyjątkiem ppłk. „Lina”, który dowodził już 2 Dywizją Piechoty Leg. AK, mieli pozostać na swoich stanowiskach z zadaniem organizowania brygad terenowych – zgodnie z wcześniejszymi zarządzeniami. Nad oddziałami odchodzącymi z terenu inspektoratu w ramach akcji „Zemsta” obejmują dowództwo wyznaczeni oficerowie. Oddziały są zobowiązane zabrać ze sobą wszystką broń, amunicję oraz materiały zapalające, benzynę, materiały wybuchowe, jak również żywność, środki sanitarne i potrzebny tabor. Także radiostacje i inne środki łączności bojowej w inspektoratach miały być przydzielone odchodzącym oddziałom. Poza tym oddziały miały być zaopatrzone w odpowiednie środki finansowe na 30 dni, licząc po 50 zł dziennie na żołnierza.
Aczkolwiek rozkaz generała „Bora” został jawnie nadany przez radio, co z góry udaremniało utrzymanie akcji „Zemsta” w tajemnicy przed nieprzyjacielem, niemniej jednak oddziały zostały zobowiązane do przestrzegania zasad głębokiej konspiracji. Dotyczyło to szczególnie: sił, ich składu, zadań oraz tras przemarszu. Same marsze miały odbywać się tylko w nocy, a na dzień oddziały były zobowiązane zatrzymywać się w leśnych ostępach. Wszelkie kontaktowanie się oddziałów z pobliskimi wioskami miało być ograniczone do minimum, a prowadzenie jakichkolwiek akcji bojowych zabronione.

 

Kierunek - lasy koło Przysuchy

Jak widać rozkaz był przykładem rzeczowości i doskonałej precyzji organizacyjnej. Oczywiście poza sprawami takiej natury zawierał on szczegółowe dane dotyczące koncentracji która miała nastąpić w lasach przysuskich, na południe od linii Radom-Opoczno. 

Wyznaczał także rejony koncentracji dla poszczególnych zgrupowań oraz terminy ich osiągnięcia:
1. Oddziały Inspektoratu Radom „A” miały osiągnąć do godziny 6.00 19 sierpnia rejon lasów Przysucha, by stamtąd:
-rozpoznać przeprawy przez Pilicę od Nowego Miasta do Białobrzegów,
-nawiązać łączność z Obwodem Grójec (Okręg Warszawa) w celu zebrania wiadomości o nieprzyjacielu na trasie marszu do Warszawy,
-rozpoznać nieprzyjaciela w rejonie na wschód od szosy Radom-Warszaw,
-ubezpieczyć się w rejonie koncentracji i zorganizować składnicę meldunkową.
2. Oddziały z Inspektoratu Starachowice „B” miały osiągnąć do godziny 6.00 18 sierpnia rejon koncentracji w lasach na północ od Niekłania z następującymi zadaniami:
- ubezpieczać rejon koncentracji z kierunku Szydłowca i Końskich,
-zorganizować składnicę meldunkową dla całości sił Okręgu w rejonie Niekłania.
3. Oddziały z Inspektoratu Sandomierz „C” miały osiągnąć do godziny 6.00 19 sierpnia rejon koncentracji w lasach nadleśnictwa Przysucha z zadaniem:
-ubezpieczać rejon koncentracji z kierunku Końskich.
4. Oddziały z Inspektoratu Kielce „D” miały do godziny 6.00 18 sierpnia osiągnąć rejon koncentracji w lasach Suchedniów z zadaniem:
-ubezpieczać rejon koncentracji z kierunku Kielc.
5. Oddziały z Inspektoratu Częstochowa „E” miały do godziny 8.00 19 sierpnia osiągnąć rejon koncentracji w lasach na południe od linii Niekłań – Końskie z zadaniem:
-ubezpieczać rejon koncentracji z kierunku Końskie.
Rozkaz dotarł do wszystkich zainteresowanych najpóźniej 16 sierpnia wieczorem. Określone terminy były trudne do zrealizowania. Różne było zaawansowanie mobilizacji choć rozkaz przewidywał, że w marszu wezmą udział już istniejące oddziały to do wielu z nich zgłosili się kolejni chętni. Na terenie innych Obwodów widać było odwrotną sytuację: z różnych powodów mobilizacja nie osiągnęła zakładanych rozmiarów i stany osobowe były zbyt małe by utworzyć zakładane jednostki.
W fazie przygotowań zakładano, że oddziały z Inspektoratu Częstochowa, które miały do pokonania najdłuższą drogę dotrą na koncentrację o 2-3 dni później od pozostałych. Przewidywania te potwierdziły się. Jednocześnie okazało się, że oddziały z pozostałych inspektoratów także nie są w stanie zrealizować zakładanych terminów. Inspektoraty Kielce, Sandomierz i Starachowice stawiły się na miejscu koncentracji 20 sierpnia, a oddziały Inspektoratu Radom 21 sierpnia.
Powody opóźnień były różne i zostaną przedstawione w kolejnych częściach opracowania.

Źródła

Opracowując powyższy tekst korzystaliśmy z następujących materiałów:

Bartelski L. „Czas bitew”,
Borzobochaty W. „Jodła”,
Komorowski K. „Operacja Burza i Powstanie Warszawskie 1944”,
Sierant P. „2 Pułk Piechoty Legionów Armii Krajowej”.

Wróć