Zapolski Donat

Pseudonim: „Arlekin”

Stopień wojskowy: ppor.

Komendant Podobwodu Starachowice w Obwodzie Iłża

zastępca komendanta Obwodu Iłża

Nieznana data urodzenia oraz szczegóły życiorysu

-Komendant Podobwodu Starachowice - od lutego 1940 r. do lutego 1941 r.

- zastępca Komendanta Obwodu Iłża od czerwiec 1940 r. do luty 1941 r.

-w lutym 1941 r. wykonano na nim wyrok bowiem według kontrwywiadu ZWZ był agentem Gestapo.

Wszystkie większe aresztowania w Starachowicach zrzucane są na karb zdrady „Arlekina” co wydaje się przesadą i sprawia wrażenie, że nie było innych agentów tylko ten

-na skutek jego denuncjacji zginął m.in. por. Jan Sieroń „Kawka” – ma to miejsce po zamachu na Hajdukiewicza i wydaje się że śmierć „Kawki” to pokłosie zdrady starszego sierżanta policji Lucjana Chmielewskiego. Gdyby jednak już wtedy zdradził „Arlekin” to by oznaczało, że współpracował od stycznia 1940 roku! Przez rok były w stanie zdradzić wszystkie tajemnice Starachowic.

-wydaje się wielce prawdopodobne, że likwidacja magazynu broni na Kolonii Robotniczej w Starachowicach to dzieło „Arlekina”

-zapewne wiele aresztowań jest jego „zasługą”, ale twierdzenie, że fala aresztowań (19 lipca 1942 r.) została spowodowana przez przygotowane przez niego listy jest mało prawdopodobna. Półtora roku po likwidacji większość dowódców i osób funkcyjnych zmieniła mieszkania a często i dokumenty – z racji swojej funkcji znał dowódców a nie zwykłych żołnierzy. Niewątpliwie jego zeznania były powodem wielu aresztowań, ale dalecy jesteśmy od twierdzenia, że nastąpiły one tylko i wyłącznie przez niego.