28.04. MARCULE: rocznica rozbrojenia straży leśnej,

75 rocznica rozbrojenia Niemieckiej Straży Leśnej w Marculach przez oddział partyzancki Armii Krajowej Antoniego Hedy "Szary".

Uroczystości odbędą się na placu przed siedzibą Nadleśnictwa w Marculach zgodnie z następującym programe:


12:45 – zbiórka pocztów sztandarowych na placu przed siedzibą Nadleśnictwa w Marculach,
13:00 – Msza Święta polowa,
14:00 – przemarsz pocztów sztandarowych i delegacji przed pomniki,
14:15 – złożenie wiązanek i zapalenie zniczy przed pomnikami gen. Antoniego Hedy-Szarego, kpt. Antoniego Wyporka „Sępa” oraz por. Eugeniusza Flisa „Robura”,
14:30 – spotkanie kombatanckie przy ognisku

2.06. MIEDZIANA GÓRA: rocznica śmierci "Wilka", "Długiego" i "Czarnego"

5 czerwca 1944r. podczas próby zatrzymania niemieckiej ciężarówki poległ Zbigniew Kruszelnicki "Wilk", dowódca oddziału partyzanckiego Obwodu Kielce AK. W niedzielę 3 czerwca przy pomniku przypominającym o śmierci żołnierzy AK odbędzie się widwisko historyczne pt. "NA SZLAKU WILKA".

Podczas walki poza Zbigniewem Kruszelnickim „Wilk” polegli: Maciej Jeziorowski „Długi” i Witold Sobierajski „Czarny”. Uratował się jedynie Józef Rzeźnicki „Babinicz”. 

 

HISTORIA ODDZIAŁU - TUTAJ

 

Uroczystości przed pomnikiem zostaną poprzedzone widowiskiem historycznym zorganizowanym przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych "JODŁA" dzięki wsparciu finansowemu Gminy Miedziana Góra. Widowisko rozpocznie się przy pomniku o godzinie 17.00

7.06. KIELCE: święto SP nr. 18 im. Zbigniewa Kruszelnickiego "Wilk"

Zawsze w "okolicy" rocznicą śmierci patrona szkoły odbywa się w niej święto przypominające bohaterów Armii Krajowej. 

5 czerwca poległ w walce Zbigniew Kruszelnicki "Wilk" dowódca oddziału partyzanckiego Obwodu Kielce AK. Jest on patronem Szkoły Podstawowej nr 18 z kieleckiego Czarnowa - z tej okolicy wywodziło się wielu żołnierzy oddziału. Tegoroczne uroczystości odbędą się, 7 czerwca, zgodnie z następującym porządkiem:

godz. 9.00 - msza święta w kościele Miłosierdzia Bożęgo w Kielcach,

godz. 10.15 - okolicznościowa akademia w szkole,

14.06. KIELCE: rocznica zamachu na Franza Wittka

15 czerwca 1944r. żołnierze Armii Krajowej przeprowadzili kolejny zamach na Franza Wittka, szefa siatki niemieckich agentów. Tym razem akcja została zakończona sukcesem, choć nie obyło się bez strat po stronie żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Tegoroczne uroczystości odbędą się 14 czerwca - piątek, zgodnie z programem:

-godz. 9.00 - Msza Święta w kieleckiej katedrze - udział dobrowolny.
-godz. 9.00 - równolegle na Wzgórzu Zamkowym rozpocznie się część historyczna prowadzona dla młodzieży przez pracowników Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, którzy opowiedzą o akcji, a pracownicy Muzeum im. Orła Białego zaprezentują uzbrojenie z czasu II wojny śwatowej.
-ok. godz 9.45 - na ulicy Zamkowej formuje się kolumna złożona uczestników mszy oraz młodzieży biorącej udział w zajęciach na Wzgórzu Zamkowym. W tym miejscu dołączają delegacje szkół z pocztami sztanarowymi. Uroczystym pochodem z kompanią honorową wystawioną przez SRH "JODŁA" zgromadzeni przechodzą na ulicę Solną, przed pomnik upamiętniający akcję.
-ok. godz 10.00 - rozpoczęcie krótkich uroczystości zakończonych salwą honorową.
Organizatorem uroczystości jest Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych "JODŁA" oraz Wzgórze Zamkowe, 

14-16.06. PUSZCZA ŚWIĘTOKRZYSKA: uroczystości poświęcone żołnierzom "Ponurego" i "Nurta"

Coroczne uroczystości upamiętniające upamiętniające żołnierzy walczących pod dowództwem płk Jana Piwnika ps. "Ponury" oraz mjr Eugeniusza Kaszyńskiego ps. "Nurt" odbędą się w tym roku w następującym terminie:

27.07. BIAŁY ŁUG: święto 27. Pułku Ułanów im.Króla Stefana Batorego

27 lipca to szczególny dzień w historii 27. Pułku Ułanów. To jego święto pułkowe. Nie można go obchodzić w kosarach pułku które znajdują się na dalekiej nowogródczyźnie dlatego odbędą się w miejscu jednej z ostatnich walk oddziału.

     27 lipca to szczególny dzień w zapomnianej historii oddziałów kawalerii. To dzień Święta 27. Pułku Ułanów im. Króla Stefana Batorego. Pułk w II RP kwaterował na wschodnich kresach, w Nieświeżu. Później walczył podczas kampanii obronnej 1939 r. Odtworzył swoje siły w ramach Armii Krajowej. Jego matecznikiem był Okręg Nowogródek, a po 1945 żołnierze i dowódcy byli ścigani przez sowieckiego okupanta. 

     Uroczystości odbędą się w Białym Ługu koło Radoszyc gdzie pułk stoczył jedną ze swoich ostatnich walk w 1944 roku. Program przewiduje m.in. Mszę Świętą  przy pomniku wraz z częścią oficjalną (składanie kwiatów i salwa honorowa), rekonstrukcję walki oraz pokazy wyszkolenia i wreszcie spotkanie przy ognisku.

Organizatorami święta są:

-Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” wystawiające proporzec Dowódcy 27 Pułku Ułanów im. Króla Stefana Batorego,
-Stowarzyszenie Szwadron Kawalerii im. 27. Pułku Ułanów w barwach 3 szwadronu 27 Pułku Ułanów im. Króla Stefana Batorego,
-Stowarzyszenie Kawaleryjskie „BELINIAK” w barwach 4 szwadronu 27 Pułku Ułanów im. Króla Stefana Batorego,

które za zgodą Prezesa Zarządu środowiska Stołpecko – Nalibockiego i rodzin AK ŚZŻAK przy Okręgu Nowogródzkim (bez ziemi) p. Macieja Zapolskiego mają prawo do używania barw pułku, odznak i tradycji ułańskich.

1.08. KIELCE: rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Jak co roku w Kielcach obchodzimy rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości tradycyjnie rozpocznie Msza Święta w Kościele Garnizonowym.

- po zakończeniu nabożeństwa kombatanci, kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego oraz poczty sztandarowe przejdą na Skwer Szarych Szeregów,

- o godz 17.00, zawyją syreny po czym przy pomniku rozpoczną się oficjalne uroczystości.

[

02.08. KIELCE: rocznica rozbicia więzienia UB

W nocy z 3/4 sierpnia 1945 roku oddziały podziemia Niepodległościowego pod dowództwem Antoniego Hedy "Szary" opanowały więzienie uwalniając około 350 więźniów. 

Jak co roku Stowarzysznie Rekonstrukcji Historycznych "JODŁA" oraz Wzgórze Zamkowe zapraszają na rekonstrukcję wydzarzeń z 1945 roku. 

01.09. CHĘCINY: XII Piknik Historyczny

Po raz kolejny na placu obok zamku będzie można od godziny 17.00 zobaczyć rekonstrukcję wydarzeń z czasu II wojny światowej.