Odznaka okręgu.

 

 

Jeżeli jesteście Państwo zdecydowani poświęcać swój czas na zdobywanie nowych informacji o Polskim Państwie Podziemnym to na tej stronie znajdziecie informacje poświęcone Okręgowi Kielce.

Dlaczego?
     Pochodzimy z terenu województwa świętokrzyskiego stąd nasze zainteresowania niejako automatycznie skupiają się na strukturach z naszego terenu. Należy jednak wyjaśnić, że Okręg Kielce obejmował teren o wiele większy niż dzisiejsze województwo. Tak samo traktujemy zemie, które teraz znajdują się w innych wojewóztwach.
Dlaczego tylko Armia Krajowa?
    To AK jest w centrum naszego zainteresowani i stąd to jej żołnierzom poświęcamy swój wolny czas, aby przypomnieć ich dokonania. Na temat innych organizacji niepodległościowych z czasów okupacji niemieckiej wspominamy gdy znajdują się w orbicie działania AK.
Dlaczego Okręg Kielce?
     Okręg Kielce to pierwsza nazwa struktur Służby Zwycięstwu Polsce działających na terenie przedwojennego województwa kieleckiego. Okręg ten przeszedł do historii jako Okręg Radomsko-Kielecki dzięki książce Wojciecha Borzobochatego. Podczas okupacji nazywany był także Okręgiem Radomskim ze względu na siedzibę okupacyjnych władz niemieckich. My używamy pierwszej nazwy niezależnie od opisywanego czasu. Nie jest to wyraz zarozumialstwa. Biorąc pod uwagę siedzibę komendanta okręg powinien nazywać się kielecki, radomski, skarżyski bądź częstochowski. My przyjęliśmy jedną nazwę, ale z taką samą powagą i dbałością będziemy opisywali dzieje Obwodu Sandomierz co Obwodu Kozienice. Tak samo traktujemy żołnierzy Obwodu Stopnica jak przyłączonego później Obwodu Radomsko. To tylko nazwa. O wiele ważniejsza od nazwy jest kwestia pamięci, a pamięta się zawsze o rzeczach o których się wie.
     Dlatego tworząc stronę tyle samo miejsca poświęcimy strukturom terenowym co oddziałom partyzanckim. Nazwiska żołnierzy i ich noty biograficzne systematycznie będziemy wprowadzali do indeksu nazwisk.

    W sposób szczególny potraktujemy Akcję „Burza” podczas której dotychczasowe oddziały partyzanckie przekształcają się w oddziały regularnej armii podziemnej.
     Nie zapomnimy wreszcie o tragicznych losach żołnierzy po 1945 roku gdy wielu z nich w dalszym ciągu prowadziło walkę walcząc o nasze ideały: Wolną i Niepodległą Rzeczypospolitą.
     Nie o wszystkich aspektach działalności Polskiego Państwa Podziemnego w Okręgu Kielce dowiecie się Państwo od razu. Nie starczy czasu na jednoczesne przygotowanie wszystkich materiałów.Zawiedzionych kolejnością: przepraszamy. Wszystkich prosimy o wyrozumiałość, a tych którzy posiadają jakiekolwiek zdjęcia czy materiały zapraszamy do współredagowania strony.
     My gwarantujemy jedno: dołożymy wszelkich starań aby publikowane materiały były rzetelne. Historia Polskiego Państwa Podziemnego nie potrzebuje upiększania, ona broni się sama. Naszym zadaniem jest jedynie przypomnienie ludzi, którzy po raz kolejny rzucili „swój los, na życia stos”.