Większość osób na pytanie: czy słyszało o Armii Krajowej?, odpowiada twierdząco. Dopiero pytanie: czym była Armia Krajowa? sprawia problem i uświadamia nam, że poza nazwą „ARMIA KRAJOWA” nie wiemy nic, albo wiemy bardzo niewiele o fenomenie jakim była: największa podziemna armia w dziejach całego świata. Tak naprawdę ta niewiedza leży u zarania decyzji o utworzeniu strony internetowej.
Dlaczego strona internetowa? To najprostszy sposób dotarcia do wszystkich zainteresowanych tematyką. Jesteśmy realistami i wiemy, że znalezienie wydawnictwa chcącego wydać książkę na ten temat jest praktycznie niemożliwe. Nieprawda? Ukazują się publikacje opisujące fragmenty z działalności konspiracyjnej, ale kto będzie chciał kupić książkę w której poza ciekawymi akcjami znajdzie się opis „szarej konspiracyjnej działalności”? Zapewne niewiele osób. Tak, działalność dywersyjna i partyzancka jest najbardziej "widowiskowa", ale nie byłaby możliwa gdyby nie olbrzymia rzesza żołnierzy struktur terenowych umożliwiających jej działalność i stanowiących zaplecze.
Armia Krajowa to zresztą tylko jeden z nurtów Polskiego Państwa Podziemnego. Delegatura Rządu ze swoimi strukturami obejmującymi całość życia społecznego to już temat mało znany. Ten cywilny pion to kolejny „mało poczytny” temat, który na stronie chcemy prezentować.
Wiedząc o tematyce strony bardzo prosto dojść do stwierdzenia: flaki z olejem. Jeżeli tak Państwo oceniacie historię tysięcy ludzi, którzy codziennie ryzykowali swoje życie prowadząc działalność konspiracyjną to zakończcie Państwo jej czytanie. Konspiracja podczas II wojny światowej to nie tylko zwycięskie potyczki. To ciężka codzienna praca konspiracyjna ludzi których chcemy przypomnieć, to nieudane zamachy, to zdrajcy, to „cicha” praca wywiadu, to żmudne szkolenia, ucieczki i niewyjaśnione zbrodnie, to wreszcie malwersacje i wyroki. Polskie Państwo Podziemne, liczące w szczytowym okresie ponad 500 tysięcy ludzi to nie organizacja aniołów, jak chcieli by ją widzieć niektórzy. To organizacja zwykłych ludzi ze zwykłymi cechami: jedni mieli więcej cech dobrych inni złych. Tych ostatnich przypadków było na szczęście niewiele, ale o nich także opowiemy.
Prezentowana strona internetowa ma przede wszystkim przedstawiać prawdę.