Podczaski Kazimierz

Zdjęcie z okupacji.

Pseudonim: „Czarny”.
Stopień wojskowy: strzelec.
Placówka Maluszyn, Obwód Radomsko.
Oddział partyzancki Obwodu Włoszczowa M. Tarchalskiego „Marcin”.

Urodził się 23 października 1923r. w Radomsku w szlacheckiej rodzinie o bogatych tradycjach udziału w walkach niepodległościowych.
Prawdopodobnie zagrożony aresztowaniem przeniósł się do Maluszyna, gdzie za pośrednictwem swojego krewnego Świątkowskiego, podjął pracę w majątku Potockiego.
Nie wiemy kiedy wstąpił do ZWZ.
Jako żołnierz Placówki Maluszyn razem z „Zawiszą”, „Kuną” i „Zbirem” rozbijają miejscową zlewnię mleka.
W pierwszych dniach lipca 1943r. skierowany (razem z wymienionymi) do oddziału partyzanckiego Obwodu Włoszczowa Mieczysława Tarchalskiego „Marcin”.
Podczas drogi do oddziału rozbrajają trzech granatowych policjantów w młynie w Ciemiętnikach, a następnie zatrzymują niemiecki samochód z urzędnikami. Podjechali autem w dogodnym dla nich kierunku, a gdy zabrakło paliwa uszkodzili samochód.

-Do oddziału wstąpił 7 lipca 1943r.
-29 lipca 1943r. po wykonaniu wyroku w Seceminie (na miejscowym agronomie) wpada wazem Kazimierzem Skowronem „Mewa” w niemiecką zasadzkę. Obaj giną przy drodze do Marchocic. Z polecenia Niemców zostali pochowani na miejscu.
Po wojnie zostali ekshumowani przez rodziców „Mewy” i przeniesieni na cmentarz parafialny w Dzierzgowie, gdzie spoczywają obok siebie.