Zdanowska Helena

Referat II wywiad Komendy Obwodu Kielce

-Prawdopodobnie w konspiracji bardzo wcześnie. Być może jedna z bliskich współpracowników Mieczysława Drewicza „Jan”, „Warren”, „Urban” który od jesieni 1939. do wiosna 1942r. kierował wywiadem Obwodu Kielce. W wielu materiałach wspominana jako jedna z aktywniejszych wywiadowczyń na dworcu w Kielcach. Punktem kontaktowym dla kolejarzy była zresztą kasa dworcowa przez nią prowadzona.
-Jesienią 1942 r. do Kielc sprowadził się szef siatki agentów Franz Wittek, który zamieszkał w domu przy ul. Małej 23. Kierujący wtedy wywiadem Wilhelm Sumara „Bronisław”, „Will” (konspiracyjne nazwisko Stanisław Janicki) nie dysponował w tym czasie w Kielcach zespołem likwidacyjnym.
-Pod koniec października 1942 r. Sumara uznał, że likwidacja agenta nie może czekać i do wykonania zadania powołał specjalny zespół w skład którego wchodzili: Zygmunt Słoń „Zygmunt”, Tadeusz Pietrzak „Masłowski”, Wiech i Gawlikowski. Zdanowska pełniła w tej grupie funkcję łączniczki. Zamach nie udał się, a jeden z żołnierzy AK został ranny w rękę co było później powodem jego aresztowania. Niestety w śledztwie załamał się co spowodowało kolejne aresztowania.
-Zdanowska po aresztowaniu i śledztwie trafiła do obozu Auschwitz-Birkenau gdzie została zamordowana.